• biblumsf

Час минає, а пам'ять залишається (до Дня Героїв Небесної Сотні)


Щорічно 20 лютого українське суспільство відзначає День пам’яті Героїв Небесної Сотні. «Герої не вмирають!» – саме цими словами Україна проводжала в останню путь своїх синів і дочок. Тих, хто загинув за свою країну, за свій народ, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

За цю перемогу заплачено велику ціну – понад сто життів. Їх назвали Небесною Сотнею – героїв, які загинули в Києві на Майдані, на вулицях Грушевського та Інститутській. Кожен заплатив за свої переконання найвищу ціну – життя. І для нас є святим обов’язком гідно вшанувати героїв, щоб ми пам’ятали, хто і за що загинув.

Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17.

Героїв Небесної сотні, як і сотні тисяч учасників Майдану об’єднало прагнення правди. Правди – як природного єднання істини та справедливості. Заради майбутнього для оновленої, кращої України вони віддали своє життя.


21 листопада 2013 року, в дев’яту річницю Помаранчевої революції, зібрався Євромайдан. Ним розпочались події, відомі нині як Революція Гідності. Його основною метою було повернення України до європейського шляху розвитку, долучення держави до правового й економічного простору Європейського Союзу шляхом укладення угоди про асоціацію з ЄС.

30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Від сутичок постраждало 112 активістів і 45 журналістів. Вже наступного дня,1 грудня, на Народне віче зібралося понад мільйон учасників.

Протистояння учасників Революції Гідності та представників режиму Януковича тривало понад три місяці. За цей період середмістя столиці стало осередком масового спротиву громадян, що виступали проти чинної влади й антидержавницької політики, яку та провадила.

Сумний список Небесної Сотні почав складатися 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло львів'янина Юрія Вербицького зі слідами тортур. До 18 лютого 2014 року вже налічувалося 9 загиблих. У період із 18 до 20 лютого загинуло та отримало травми та смертельні поранення найбільше протестувальників – 80 осіб. Після 20 лютого – ще 20. Усі вони ввійшли до пантеону борців за незалежність України.Для увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні в різних куточках України відкривають пам'ятники і меморіальні комплекси, складають пісні та літературні твори, знімають фільми.

В 2015 року в Луцьку відкрили пам’ятник волинським Героям Небесної Сотні на Меморіальному комплексі «Вічна слава».Цим монументом вшановано подвиги Василя Мойсея та інших шести волинських Героїв Небесної Сотні, Героїв України.23 серпня 2019 році, у День Державного Прапора України, у Львові відкрили першу частину Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні: меморіальну стелу, три оглядові майданчики, встановлено таблички з 107 портретами. Це місце стало першим в Україні настільки масштабним вшануванням пам’яті Героїв Небесної Сотні.Влітку 2020 року у житомирському сквері запрацював новий фонтан у формі лотоса на честь Небесної Сотні. Ініціаторка проекту місцева мешканка Аліса Скворцова говорить, що «хотілося, щоб на цьому болоті виросла квітка лотоса, яка символізує єднання» .На День захисника України в Сумах, у 2020 році, встановлено унікальний пам’ятник на честь загиблих на Майдані.1 грудня 2020 року у Києві на алеї Героїв Небесної Сотні встановили "Дзвін гідності". У день народження кожного з героїв працівники Музею Революції Гідності ставитимуть біля дзвона портрет героя і вдарятимуть у дзвін стільки разів, скільки років йому було на момент загибелі. А 20 лютого удар дзвона лунатиме 107 разів. Також у дзвін зможе вдарити кожен, хто прийде віддати шану подіям зими 2013-2014 років та їх героям.


В нашому місті також живе пам’ять про Героїв Небесної Сотні У травні 2017 року відкрито меморіальний комплекс – Алея пам’яті Героїв Небесної Сотні і загиблих військових – учасників бойових дій на сході України. Складається він зі скляних стел, на яких розташовані світлини понад 500 жителів Дніпропетровщини, загиблих під час бойових дій на Донбасі і на Майдані. Напис “Герої не вмирають” на стелах зроблений різними мовами світу. Ветерани бойових дій на Донбасі і родичі загиблих власноруч висадили 180 туй навколо меморіального комплексу.
Кожен рік, 20 лютого, у Дніпрі вшановують пам’ять Небесної Сотні, Так, у 2020 році на площі Героїв Майдану була представлена інсталяція з фотографій усіх загиблих героїв. Зі світлин склали напис «Герої не вмирають». Фото підсвітили тисячею лампадок, які запалили одночасно.В акції вшанування пам'яті взяли участь курсанти ліцею митно-податкової справи з посиленою військово-фізичною підготовкою при Університеті митної справи та фінансів і курсанти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, а також учасники Революції Гідності, студенти та жителі міста.

Вшановують пам'ять Героям Небесної Сотні не тільки в Україні а й за кордоном.

Так, у Варшаві, на посольстві України у Польщі відкрита пам’ятна дошка, присвячена Героям Небесної Сотні, загиблим військовим, добровольцям та волонтерам, усім жертвам російської агресії. Задум меморіальної дошки: крила ангелів символізують людей, які залишили цей світ; дерево – майбутнє України; а дзвони постійно нагадуватимуть про тих, хто загинув за неї.
У 2015 році поблизу Чикаго відкрито перший в США пам'ятник Небесній Сотні та усім Героям, що поклали життя за Україну.
Зазвичай, коли говорять гармати, музи мовчать. В Україні ж події Майдану стали революцією духу, тому музи не мовчали, а оперативно вторили гарматам. Українськими режисерами створено чимало кінострічок про Майдан. Не залишили без уваги революцію й письменники. Ще за часів подій Майдану українські митці працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою. Тож вже після 20 лютого почали виходити в світ нові книжки про Євромайдан.Виноградов, О. Слово Майдана / О. Виноградов. – К. : Корбуш, 2014. – 528 с.

В книзі зібрані сто розповідей учасників та очевидців подій, що відбулися на Майдані Незалежності в Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року. Спогади представників майже всіх служб, підрозділів та течій Майдану допоможуть читачу дізнатися всю правду про історію Революції Гідності, а також зрозуміти думки, сподівання та вчинки тих, хто ціною життя відстоював честь України та гідності свого народу. Фотографії, представлені в книзі, зроблені автором.

Небесна сотня [Текст] : антологія майданівських

віршів / [упоряд., передм. Л. Воронюк]. – Вид. 2-ге, доповн. – Чернівці : Букрек, 2014. – 400 с.

Вірші понад двохсот сучасних українських та іноземних поетів про революційну боротьбу українців протягом листопада 2013 - лютого 2014 років проти тиранічної влади.Бердинських К. Є люди. Теплі історії з Майдану / К. Бердинських. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 184 с.

Ця книжка – блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. Журналістка Крістіна Бердинських, поспілкувавшись 1 грудня на Банковій із двома медичними волонтерами, написала першу історію про них на своїй приватній сторінці у соцмережі. Автор щодня зустрічала на Майдані таких прекрасних людей, як ці медики. У щоденнику «Є люди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення й любов.
Щербак, В. Мій Майдан : Революція Гідності листоп. 2013 - лют. 2014] / В. Щербак. – К. : ЗН УА, 2015. – 271 с.

У книзі відтворена хронологія подій листопада 2014 - лютого 2015 з коментарями і спогадами автора, який спостерігав більшість подій на власні очі. Книга містить також перелік Героїв Небесної Сотні з коротким описом їхньої участі в подіях на Майдані і обставин загибелі.


Пипко А. Кілька історій для історії / Пипко А. - К.: ТОВ НВП "Інтерсервіс", 2016. – 456 с.

Книга побудована на реальних подіях, її герої – реальні люди. Зі сторінок книжки з читачем промовляє історія — віддалена й сьогоднішня. Промовляє словами і чином героїв, для яких найпосутнішими цінностями є правда, воля та гідність. А ще — любов до України.
Кошкіна С. Майдан. Нерозказана історія / С. Кошкіна. – К. : Брайт Букс, 2015. – 432 с.

Про подвиги рядових українців, завдяки стоїцизму яких стала можлива Революція Гiдностi, сказано і написано вже чимало. Однак до виходу цієї книги ми не знали, що відбувалося три місяці Майдану в кулуарах влади. До книги ввійшли відверті інтерв’ю головних дійових осіб тієї історичної зими, людей, що перебували по обидва боки барикад Революції: Петра Порошенка й Ріната Ахметова, Олександра Турчинова та Олександра Януковича, Арсена Авакова й Володимира Рибака,

та багато інших.. 80 відсотків контенту цієї книги унікальні - дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання книги - максимально точно реконструювати події (насамперед, кулуарні), процеси, які були приховані від очей тих, хто був на Майдані.


До п’ятої річниці масових розстрілів на Майдані Національний музей Революції Гідності та ГО «Родина Героїв Небесної сотні» презентували кілька проектів, присвячених Героям Небесної Сотні, учасникам Революції Гідності 2013-2014 років.
Терейковська С. Небесна Сотня. Життєписи. Кн. 1 / С. Терейковська ; Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності. – Київ : Національний музей Революції Гідності, 2018. – 432 с. : фото., портр.

Це документально-публіцистичний мартиролог Героїв Небесної Сотні. Автор - педагог, волонтер, учасниця Революції Гідності. У першому томі – нариси-життєписи, що розповідають про тридцять п'ять яскравих доль активістів Євромайдану, які віддали життя заради перемоги демократії, маловідомі біографічні факти, спогади та свідчення, рідних, друзів, земляків.«Майдан. Пряма мова” – це серія книжок, які містять інтерв’ю, записані з учасниками та свідками подій Євромайдану. Упродовж 2014-2019 року науковці Олена Чебанюк та Оксана Ковальова зібрали понад 200 інтерв'ю, і сьогодні робота зі збору свідчень триває У книжці спогади учасників і свідків Революції Гідності подано майже без редакторського втручання з метою найточнішого документального передавання свідчень і характерів опитаних. Видання містить сканкоди, за допомогою яких можна слухати історії оповідачів в аудіо форматі


Майдан. Пряма мова. Кн. 1 / Розшифр., упоряд. та прим. О. Ю. Чебанюк, О. Ю. Ковальової. Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні Музей Революції Гідності; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. M. Т. Рильського НАН України. K.: Національний музей Революції Гідності, 2019. - 448 с. (Усна історія Майдану)

Карт.19

«Майдан. Пряма мова. Книга 1» потрапила до десятки найкращих бібліографіних видань 2019 року.
Історія з Майдану. Епізод І : графічна новела / [Богдан Солов’ян (сценарій, тексти) ; Микита Губський, Рейхана Аксу (художники) ; Національний музей Революції Гідності, ГО «Світарта»]. – Київ, 2020. – 36 ст.

Це – перша українська графічна новела про Революцію Гідності. На 36 сторінках у картинках і коротких діалогах автори змальовують початок протесту студентів проти відмови від євроінтеграції та їхнє побиття беркутівцями на Майдані. Тут відтворено оригінальні локації, реконструйовано хронологію та основні події Євромайдану. Новела знайомить читача з особистою історією молодої Слави – тусовщиці, яка змінює свій життєвий курс і стає учасницею протесту – рішучою Мирославою. На тлі українських реалій 2014 року показано, як несправедливість навколо може підштовхнути до несподіваних та часом героїчних вчинків. Видання планують перевести в мультимедійний формат, перекласти його іноземними мовами. Серія складатиметься з трьох частин.Більше інформації про видання, присвячені Революції Гідності та Героям Небесної Сотні, можна знайти на сайті Національного музею Революції Гідності у розділі “Бібліотека Музею Майдану” за посиланням: http://maidanmuseum.org/uk/node/459

Відеоматеріали на тему Майдану та про діяльність Національного музею Революції Гідності можна знайти на музейному YouTube каналі: https://www.youtube.com/channel/UCtbhvvtL8TUazkrqvrs_eRw/featured

Корисні Інтернет-ресурси

1. Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності http://maidanmuseum.org

2. Сайт “Небесна сотня”. URL: https://nebesnasotnya.com

3. Сайт “Небесна сотня”. URL: http://www.nebesnasotnya.in.ua/portfolio

4. Сайт “Герої України”. URL: http://www.ukrgeroes.com.ua

5. Сайт ГО “Небесна Сотня. URL: http://heavenly-hundred.org.ua/

Просмотров: 3Комментариев: 0

Університет митної справи та фінансів

                            Бібліотека

Ми на з'вязку

Адреса

© 2020 Бібліотека Університету митної справи та фінансів. 

Сайт створен на Wix.com

Телефон: 756-05-83

                  721-98-80

Email: bibl.umsf@gmail.com

49000, м.Дніпро,
вул. Володимира Вернадського

(вулиця Дзержинського), 2/4

вул. Аржанова,12

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now